Napísali o nás

Slováci postavia závod v Rusku

Zistenie HN. Automotive Group SK zníži vysoké náklady výrobou v Petrohrade.

Obmedzenia na colniciach ich priviedli k myšlienke produkty nedovážať, ale priamo ich vyrábať – konkrétne v Rusku. Tamojší automobilový trh preto vzali útokom. „Colné poplatky v Rusku nás dosť limitujú. Zároveň nás inšpirovali k tomu, aby sme si urobili prieskum trhu na začatie výroby priamo v krajine,“ hovorí manažér predaja seredskej firmy Automotive Group SK Peter Topor.

Závod pre sto ľudí

Spoločnosť sa venuje priemyselnému šitiu a spracovaniu akýchkoľvek textílií, ktoré sa v aute môžu objaviť. Jej zákazníkmi sú poprední automobiloví dodávatelia s výrobnými kapacitami po celom svete.

Seredčania však vidia možnosti rastu najmä v Rusku. Už v máji tam zakladajú sesterskú spoločnosť. Ak pôjde všetko podľa plánu, koncom tohto roka už chcú otvoriť v Rusku aj výrobný závod. Ten by mohol zamestnať okolo sto ľudí. Výška celej investícia by sa mala maximálne vyšplhať na 150-tisíc eur, keďže priestory by si Automotive Group SK iba prenajímala.

Rusko je veľká šanca

O tom, že Rusko má v automobilovom sektore potenciál, nepochybujú ani odborníci. „K ruskému trhu, ako k mimoriadne perspektívnemu zdroju nových predajov, sa dnes upínajú takmer všetky významné automobilky. Za vlaňajší rok sa na tomto trhu predalo 2,9 milióna nových automobilov, čo výrazne prekonalo očakávania,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Spoločnosť Automotive Group SK začne svoju ruskú expanziu už čoskoro, konkrétne cez obchodnú pobočku. Automobilový trh v Rusku je však diverzifikovaný, preto bolo dôležité vybrať si aj vhodné štartovacie miesto.

Štartujú v Petrohrade

„Výrobné závody našich potenciálnych obchodných partnerov sú sústredené do viacerých regiónov. Preto sme ako sídlo sesterskej spoločnosti zvolili Petrohrad, ktorý je jedným z týchto regiónov. Tam v máji zakladáme spoločnosť Automotive Group SK RU, prostredníctvom ktorej budeme ďalej rozvíjať naše obchodné aktivity,“ vysvetľuje manažér predaja seredskej spoločnosti Peter Topor.

Okrem toho, že Rusko je perspektívnym trhom, analytici upozorňujú aj na prípadné problémy, ktoré môžu firmy postretnúť. „Rizikom, s ktorým musia investori v Rusku počítať, je pomerne nečitateľný politický vývoj a celkovo odlišná podnikateľská kultúra oproti tomu, čo poznáme tu v Európe,“ tvrdí analytik Cyrrusu Jiří Šimara.

Odrazový mostík

Automotive Group SK, ktorá na Slovensku zamestnáva do sto ľudí, chce vybudovať nadnárodnú spoločnosť s čisto slovenskou účasťou. Tomu podriaďuje i svoje plány v dlhodobejšej perspektíve. „Expanzia do Ruska bude pre nás predstavovať prvú zahraničnú investíciu a chápeme ju ako odrazový mostík pre ďalšie investície a rozširovanie aktivít na nové trhy,“ vysvetľuje Peter Topor.

Ruskom sa to len začne

Firma poškuľuje aj po Číne. „Úmysly rozbehnúť niečo podobné aj v Číne, samozrejme, sú. Najskôr však uvidíme, ako sa nám bude dariť v Rusku,“ tvrdí manažér, ktorý zdôrazňuje, že spoločnosť má záujem najmä o štyri svetové trhy, okrem Ruska a Číny tiež o Indiu a Brazíliu.

„Snažíme sa diverzifikovať našu výrobu do viacerých priemyslov a trhov, aby sme eliminovali a zmiernili ekonomické vplyvy prípadnej ďalšej vlny hospodárskej krízy,“ dodáva Peter Topor. Automobilový trh totiž kolíše aj v ázijskom gigante. „Čínsky automobilový trh nie je práve v najlepšej kondícii, čo potvrdzuje i tamojšia automobilová asociácia, ktorá znížila odhad tohtoročného medziročného rastu predaja z ôsmich na sedem percent. Aj tak si však Čína s prehľadom udrží označenie najväčšieho automobilového trhu sveta,“ uzatvára Jiří Šimara.

Tatiana Jurašková

http://ekonomika.sme.sk/c/6769267/slovenska-firma-postavi-v-rusku-zavod-na-textilie-do-aut.html